Cayennepeppar, malen
Cayennepeppar är malen torkad röd chili (Capsicum annuum) och alltså inte peppar, trots namnet. Vår cayennepeppar är ren chili utan andra kryddor. Den ger en snabb och skarp hetta men inte särskilt mycket egen smak, och därför går den att använda i nästan all mat där du vill ha det lite starkare.
Hur stark är cayennepeppar?
Cayennepeppar är stark. Den är många gånger hetare än paprikapulver och jalapeño men mildare än habanero. En kvarts tesked räcker för att ge en gryta för fyra en tydlig hetta. Börja hellre med för lite, eftersom hettan inte går att ta bort när den väl finns i maten.
Vad använder man cayennepeppar till?
Den passar i chili con carne, gulasch, köttfärssås och andra mustiga grytor, och i rubs och marinader till grillat. En nypa ger liv åt äggröra, majonnäs, hummus, salsa och dressingar. I cajunmat och i många heta såser är cayenne en av grundkryddorna.
Till marinader och rubs är det bra att röra ut pulvret i lite olja först. Då fördelar sig hettan jämnt över köttet.
Vad kan man använda i stället för cayennepeppar?
Annan malen chili eller chiliflakes fungerar bra, men smaka av eftersom styrkan varierar mycket mellan sorter. I en sås går det också att använda några droppar tabasco. Paprikapulver ger samma färg men inte hettan.


















Daniel (verifierad ägare) –
Henrik Linde (verifierad ägare) –
Mats Sederholm (verifierad ägare) –
Sény-Maxime C. (verifierad ägare) –
Utmärkt produkt både för mig och framförallt för mina vänner, som inte orkar med för mycket hetta. Sålunda är produkten välbalanserad vad gäller styrka.
Edik M. (verifierad ägare) –
Bra kvalite!
Anonym (verifierad ägare) –
Jari Gröhn (verifierad ägare) –
Filip Zizka (verifierad ägare) –
Anonym (verifierad ägare) –
Olof Svemark (verifierad ägare) –
Maria S. (verifierad ägare) –
majbritt nyan svedberg (verifierad ägare) –
Anonym (verifierad ägare) –
Arne Eriksson (verifierad ägare) –
Gott
Carina S. (verifierad ägare) –