Torkad oregano i storpack, 200 g
Torkad oregano (Origanum vulgare) är torkade blad av oregano från Turkiet. Smaken är kryddig och lite pepprig med en ton av timjan. Oregano är en av få örter som klarar torkningen riktigt bra, och i många rätter föredrar man den torkade. Påsen rymmer 200 gram och räcker länge, eller fyller på en kryddburk flera gånger.
Vad använder man torkad oregano till?
Oregano är kryddan på pizza och en självklar del av tomatsås, köttfärssås och lasagne. I Grekland strös den över grekisk sallad, fetaost och ugnsrostad potatis och används i marinaden till souvlaki och grillad kyckling. Den passar också i chili con carne, bönrätter och i en enkel vinägrett med olivolja och citron.
Hur mycket torkad oregano motsvarar färsk?
Torkad oregano har mer koncentrerad smak än färsk. En vanlig tumregel är en tesked torkad i stället för en matsked färsk. Gnid den mellan handflatorna när du tillsätter den, så frigörs mer arom.
I tomatsåser och grytor kan oreganon koka med från början. Till sallader och pizza strös den på direkt.
Vad är skillnaden mellan oregano och mejram?
Oregano och mejram är nära släkt och smakar likt. Mejram är mildare och sötare, medan oregano är kraftigare och mer pepprig. Du kan byta den ena mot den andra, men ta lite mindre oregano om receptet säger mejram.
















Eva Jonsson (verifierad ägare) –
Snart slut igen 😄
Jan L. (verifierad ägare) –
Kirsi (verifierad ägare) –